Je tu s námi už pár miliard let a stále je zahaleno spoustou legend i záhad. Najdeme ho hluboko na dně oceánů, vesmírné sondy zaznamenaly jeho bohatý výskyt v meteoritech. Některé vědecké teorie proto říkají, že snad ani není pozemského původu. Ty konspirační zase rovnou tvrdí, že za něj vděčíme mimozemským civilizacím. Ale vážně – napadlo vás zamyslet se nad tím, kde se zlato na zemi vzalo?
Zlatá, nikoli černá Afrika
Pátrání po původu vzácných a drahých kovů vzrušuje lidstvo od nepaměti. Mnozí ho možná mají dodnes spojeno se zlatou horečkou, která na severoamerická naleziště zlata lákala svého času tisíce dobrodruhů. Dnes se ovšem zlaté srdce přesunulo na jiný kontinent. Více než třetina veškeré současné světové produkce zlata pochází z jediného naleziště, které najdeme v Jižní Africe v geologicky unikátní oblasti zvané Pohoří bílých vod (Witwatersrand).
Rozložení zlata v přírodě je ovšem značně nerovnoměrné, globálně vzato se vyskytuje poměrně vzácně. Pozoruhodné ovšem je, že stáří jednotlivých nalezišť se řádově liší – od 3 miliard do 30 tisíc let.
Teorie o zlatém původu
Geologické průzkumy jihoafrických nalezišť zjistily, že se zlato původně vytvořilo mimo mateční horninu a teprve následně – nejspíše působením vodních toků – do ní bylo vneseno spolu s dalšími usazeninami.
Primární původ zlata pak bývá obvykle odvozován od hydrotermální teorie, podle níž se zlato vyloučilo z horkých roztoků na hydrotermálních žilách. Významnou koncentraci zlata tak můžeme zaznamenat například v zónách zvýšené hydrotermální aktivity – v oblastech horských proudů, gejzírů či bahenních sopek.
Teorie o vesmírném původu zlata zase v létě 2017 oživila pozorování astronomů, kteří sledovali neobvykle silnou srážku dvou neutronových hvězd, při níž se do vesmíru vedle dalších materiálů uvolnilo též obrovské množství zlata a dalších drahých kovů.
Kde se tedy zlato na naší planetě vzalo s jistotou nevíme. Můžeme si však být jisti, že tu s námi ještě dlouho zůstane. Jako jedna z nejcennějších komodit, kterou známe.