Odborníci vždy přicházeli s novými způsoby, jak lépe prozkoumat historické epochy a najít odpovědi na své otázky. A přesně tak se zrodila numismatika – vědecká disciplína, která zahrnuje studium všech druhů platidel, ať už jde o bankovky, mince či žetony. Odhalte pozoruhodné fakty ze světa numismatiky a zjistěte, jaká tajemství ukrývá.
Kořeny numismatiky sahají až do éry antiky. První zmínka o této vědě se však objevila až v roce 1514 našeho letopočtu, a to v knize De Asse et Partibus od francouzského vědce a humanisty Guillauma Budého. Toto vydání se tak stalo inspirací pro vznik dalších publikací, jež odkrývají vědecké zajímavosti pro veřejnost.
Co se českých knih týče, skvělé podklady ke studiu nabízí časopis Numismatický sborník nebo Encyklopedie české numismatiky. S těmito publikacemi získáte kompletní odpovědi na otázky, co je numismatika, kdy vznikla, jakými numismatickými nálezy se pyšní Česká republika nebo jak poznat vzácnou minci.
Pokud máte sympatie pro tuto vědu a rádi byste se dozvěděli více, těchto 5 faktů vás rozhodně nadchne.
5 překvapivých faktů ze světa numismatiky
Originální přezdívka numismatiky
Věděli jste, že se sbíráním mincí začal už Caesar – zakladatel julsko-klaudijské dynastie? Z historie se dozvídáme, že své modely rozdával dalším panovníkům, aby utužil přátelství a zlepšil obchodní vztahy. Této zálibě později propadl také papež Benedikt VIII., francouzský král Jindřich IV. nebo císař Maxmilián ze Svaté říše římské. Nyní už je jasné, proč se sbírání mincí přezdívalo „koníček králů“.
Nejstarší mince na světě
Numismatickou perličkou je 2700 let stará mince, kterou našli v Efezu – starověkém helénském městě na pobřeží Malé Asie. Jednalo se o ručně vyražený 1/6 statér z elektra (slitina zlata a stříbra), jehož strany zdobí punc a lví hlava. V současné chvíli se tento exponát nachází v expozici Britského muzea, které se pyšní jednou z nejlepších numismatických sbírek na světě. Netřeba dodávat, že cena této staré mince je nevyčíslitelná.
Nejcennější česká mince
Trofej za nejvzácnější českou minci drží zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937. Jedná se o mimořádný hodnotný model, neboť byly vyraženy pouze čtyři kusy. Zájem byl natolik velký, že nabídky investorů překonaly původní cenu téměř trojnásobně. Na pražské aukci v roce 2020 ho nejmenovaný investor odkoupil za rekordních 850 tisíc euro (zhruba 22 milionů korun).
Nejstarší česká bankovka
Základem numismatiky není pouze studium mincí, ale také bankovek. A někdy se jedná o vskutku cenné kousky. Českým rekordem se chlubí pětitisícovka z roku 1919, která byla v oběhu pouhé 2 roky a vydražila se za pohádkových 12,1 milionu korun. To z ní bezpochyby udělalo nejdražší papírový peníz v naší historii.
Největší numismatická organizace
Tušíte, jaká organizace patří k nejslavnějším spolkům přes numismatiku? Je to Americká numismatická společnost, která si nese svou tradici už od roku 1858. Za tu dobu stihla nashromáždit přes 1 milion numismatických předmětů, a to včetně medailí, mincí, papírových bankovek a odborné numismatické literatury.
Numismatický e-shop Zlaťáky
Pokud jste i vy propadli kouzlu numismatiky, na webu a e-shopu Zlaťáky.cz najdete celou řadu edukačních a inspiračních článků, které vám odhalí perličky ze světa platidel a udrží vás v obraze. Pokud naopak patříte mezi vášnivé investory a sběratele, můžete se pokochat pestrou nabídkou zlatých a stříbrných investičních mincí i numismatických potřeb. Zajímat by vás mohl i výkup mincí, který Zlaťáky realizují v různých koutech České republiky, například v Praze, Brně, Liberci či Ostravě.